(English)

Our company, YUNSUNG F&C, originating from South Korea, is currently looking for its new member to fill in the position of Contact Specialist - Korean Language Speaking for its Hungarian office, Yunsung Hungary Kft. YUNSUNG F&C is one of the leading companies in the field of secondary battery development, bio-pharmaceuticals and food industries. We are currently managing the mixing systems of the SK battery factories in Iváncsa and Komárom, Hungary.

The position of Contact Specialist - Korean Language Speaking includes responsibilities such as:

  • Corresponding with personnel on Client and HQ in Korean, English or Hungarian (via mail, phone etc.).
  • Prepare required documents.
  • Manage particular jobs listed by DM.
  • Keep active contact with the employees on site, record any arising issues and report to DM (Directing Manager).
  • Occasionally visit sites in Iváncsa or Komárom by car (company provided).

Requirements for a successful interview:

  • Hungarian or Korean who has Hungarian citizenship.
  • Language criterias: English C1+, Korean TOPIK L5+.
  • High proficiency in Excel & Word especially (MS Programs).
  • 3+ years of working experience in areas; customer service, contact agent or project coordinations.
  • Driving License.

Advantages:

  • Experience in a similar field.
  • Knowledge of rotating machinery, PLC system, etc.

What We Offer

  • A stable and fulfilling job as a Contact Specialist - Korean Language Speaking of a leading company in the field secondary batteries.
  • A friendly company atmosphere.
  • Monthly company events (dinners, entertaiment).
  • Gross monthly salary is negotiable (700,000-800.000 Ft) if the candidate is deemed worthy.
  • Applicants to this role do not need an engineer background to start their carrier with us.

About our company

  • Company name: YUNSUNG Hungary Kft.
  • Originating from South Korea, with offices and job sites in the US, China, Hungary and more to come.
  • Scope of work: secondary battery development, mixing systems, bio-pharmaceuticals, food industries
  • Website: www.ysfc.co.kr

If you are interested in working with our company, please send us your English CV and short self-introduction to the following e-mails addresses:

(Hungarian)

Cégünk, a dél-koreai YUNSUNG F&C jelenleg új munkatársat keres magyarországi irodájába, a Yunsung Hungary Kft. számára Kapcsolattartó specialista - Koreai nyelvtudással pozícióba.

A YUNSUNG F&C az egyik vezető vállalat a másodlagos akkumulátorfejlesztés, a bio-gyógyszeripar és az élelmiszeripar területén. Jelenleg az Iváncsán és Komáromban található SK akkumulátorgyárak keverőrendszereit kezeljük.

A Kapcsolattartó Specialista - Koreai nyelvtudással a következő feladatokat látja el cégünknél:

  • Kapcsolattartás partnerekkel és az anyacéggel koreai, angol vagy magyar nyelven (via. email, telefon)
  • Céges dokumentumok, jelentések készítése.
  • A DM által kiadott speciális feladatok teljesítése.
  • Aktív kommunikáció más mérnökökkel a munkaterület helyszínén, felmerülő problémák jelentése a Directing Managernek.
  • A munkaterület(ek) látogatása (Komárom, Iváncsa) esetenkénti látogatása (céges autó biztosított).

A sikeres interjú követelményei:

  • Magyar vagy Koreai állampolgárság (Magyarországi tartózkodással).
  • Nyelvi követelmények: Angol C1+, Koreai TOPIK L5+
  • Felső fokú tudás Excel és Word programokban (MS Office)
  • Három vagy több év tapasztalat ügyfélszolgálat, kapcsolattartás vagy projekt koordináció terén.
  • B kategóriás jogosítvány.

Előnyök

  • Hasonló területen szerzett tapasztalat.
  • Forgógépek, PLC rendszer stb. ismerete.

Amit kínálunk

  • Stabil állás Kapcsolattartó Specialistaként egy vezető vállalatnál a másodlagos akkumulátorok területén.
  • Barátságos vállalati légkör
  • Havi céges programok (vacsora, szórakozás)
  • Bruttó havi fizetés (700.000 és 800.000 Ft között) tárgyalható alkalmasnak vélt jelölt esetén.
  • A jelentkezők számára nem elvárás a mérnöki háttér, hogy elkezdjék karrierjüket nálunk.

Cégünkről

  • A cég neve: YUNSUNG Hungary Kft.
  • Dél-Koreából indult, irodákkal és munkahelyekkel az Egyesült Államokban, Kínában, Magyarországon és még sok más országban.
  • Munkaterület: másodlagos akkumulátorok fejlesztése, keverőrendszerek, bio-gyógyszeripar, élelmiszeripar
  • Weboldal: ysfc.co.kr

Ha felkeltettük érdeklődését, kérjük, küldje el angol nyelvű önéletrajzát és rövid bemutatkozását az alábbi e-mail címekre: