Napjainkban kijutni az USA-ba nem egyszerű, a turista vízum is mindössze három hétre szól, a munkavállalás pedig különösen nehéz. Kivéve, ha ügynökségen keresztül, amerikai gyermekek táboroztatása céljából utazunk ki az Államokba. A két vezető, táboroztatással foglalkozó cég képviselője beszél feltételekről, lehetőségekről, és arról, Romániában miért tiltották be a programot.Amerikában több ezer tábor található. Az általános iskolás gyermekek itt, a városoktól távol, elszigetelt vidéki környezetben töltik nyaraikat. Felügyelőik különböző országokból érkező egyetemisták, és tanárok, akik nyelvtanulás, világlátás és pénzkeresés céljából vágnak neki az amerikai kalandnak. De mi a feladata a magyar munkavállalónak a táborban, mennyit keres ezzel, és mi történik akkor, ha meggondolja magát, és haza akar jönni? Erről és további részletekről olvashatnak alábbi összeállításunkban.

Márciusig lehet jelentkezni: Gyermektábori munka az Egyesült Államokban



"A táboroztatást elsősorban olyan hallgatóknak ajánlom, akik nem utolsó évesek (hiszen a vízumkérelemnél ez problémát jelenthet), erős középfokú nyelvtudással rendelkeznek, vállalkozó szelleműek, szeretik a gyermekeket, a természetet, és nyitottak az új dolgokra. Azokat a tanárokat is várjuk, akik nyelvtudásuk fejlesztésével kívánják eltölteni a nyarat. Fontos megjegyezni, hogy ez a munka nem a pénzkeresésről szól, sokkal inkább nyelvtudásunk fejlesztése a cél, és az, hogy megismerjünk egy más kultúrát" - mondta el Rasovszky Miklós, a CCUSA budapesti irodájának vezetője. Kijelentését Baldauf Aladár, a konkurens cég igazgatója is megerősítette.


Jelentkezés május végéig



A CCUSA március elsejéig várja az érdeklődőket, a Héra Holding pedig május végéig fogadja a jelentkezőket. Mindkét cég képviselője egyetértett abban, hogy a tavasz végi jelentkezési határidő ellenére már ősszel érdemes jelentkezni a programra, elsősorban a vízum hosszadalmas megszerzése miatt.



A pályázóknak mindkét cégnél "felvételi vizsgát" kell tenniük. A CCUSA - nél ez egy nyelvtudást felmérő interjú. A Héra Holdingnál pedig a beszélgetés után egy pszichológia tesztet is ki kell tölteni, amelyet az USA-ban lévő cégük értékel ki. Több tucat jelentkező ezen a teszten "csúszik el", de sokan már az interjún sem érik el a kívánt szintet. A CCUSA 300 jelentkezőjük nagyjából 10 százalékát utasítja el a megmérettetésen. A nyári táboroztatás meghiúsulásának oka a hiányos nyelvtudás mellett a sikertelen vízumkérelem is lehet: három százalék körüli a vízumkérelmek visszautasítási aránya.


115 ezer forint regisztrációs díj



A CCUSA Camp Counselor programjának regisztrációs díja 475 euró (115 ezer forint), ami tartalmazza a Budapest - New York oda - vissza repülőjegyet, a két napos felkészítést, a táborba való utazást, az ottani szállást, a teljes ellátást, valamint a három hónapos biztosítást. Kauciójuk 100 euró (24 000 forint).



A Héra Holding a fenti szolgáltatásokért 150 - 180 ezer forintnak megfelelő USA dollárt kér. A résztvevőket egyébként kizárólag az American Camping Association, vagy a Christian Camping International által elismert táborokban helyezik el.



Sikertelen munkakeresés esetén mindkét cég visszafizeti a teljes regisztrációs díjat.


Kilenc hét folyamatos fizikai munka "néhány száz dollárért"



A Héra Holding és a CCUSA is két munkakörre keresi az egyetemistákat. "Kétféle pozíció létezik a táborokban: a tanári és a segítői. "A tanárok munkakörébe a gyermekfelügyelés tartozik, ezt elsősorban a magabiztos angol nyelvtudással rendelkezőknek ajánljuk. Segítőknek hívjuk a konyhásokat, mosogatókat, segédszakácsokat, és akik egyéb fizikai munkát végeznek a táborban. Ide is szükséges a nyelv ismerete, de fontosabb, hogy a hallgató bírja a folyamatos munkát. Ők egyébként többet is keresnek, mint tanár társaik" - magyarázta el Rasovszky Miklós.



A tábor végén történik az anyagiak rendezése. A fizetésekről pontos tájékoztatást csak a CCUSA - től kaptunk: a cégen keresztül munkát vállaló táboroztató tanárok 9 heti fizetése 775 dollár (140 000 forint), a segítőké pedig 1225 dollár (220 000 forint). A Héra Holdingnál "néhány száz dollárt" vihetnek haza a munkavállalók a tábor végén.


Ingyenes telefonálás Magyarországra



Mi történik abban az esetben, ha nem találja meg a számítását? "A CCUSA létrehozott egy ingyenesen hívható telefonszámot az ilyen esetekre. Ha a munkavállalónak beilleszkedési gondjai vannak, esetleg honvággyal küzd, hívásával nyugodtan keresheti munkatársunkat. Ha a probléma nem orvosolható, először átvisszük egy másik táborba. Ha az sem nyeri el a tetszését, vagy többszöri figyelmeztetés ellenére is megszegi a szabályzatot, hazajöhet, de az amerikai munkáltató helyett neki kell kifizetni a CCUSA - nek járó jutalékot. Családon belüli halál esetén a biztosítás fedezi a hazautazást" - jelezte a vállalat budapesti irodavezetője.



"A visszaútra kapott repülőjegy csak akkor jár, ha a munkavállaló ledolgozta a szerződésében lefektetett időtartamot. Ha többször szabályt szeg, önköltségen haza kell jönni. Ha nem érzi jól magát első táborhelyén, lehetősége van a másik táborba való átszállításra." - mondta el Baldauf Aladár, a Héra Holding igazgatója.


Reménytelen vízumkérelem



Aki első ilyen élménye után még egy nyarát hasonló elfoglaltsággal kívánja tölteni, megteheti, viszont a nehezen megszerezhető amerikai vízum megakadályozhatja ebben. Az itthon több éve dolgozó tanároknak könnyebb dolguk van. A nagykövetség megítélése az ő esetükben ugyanis a következő: Magyarországra köti őket a munkájuk, esetleg családjuk is, így kevés az esélye annak, hogy Amerikában maradnak illegálisan. Az utolsó éves egyetemistáknak viszont sokkal nehezebb a helyzetük, hiszen náluk nagyobb a valószínűsége annak, hogy esetleg kint maradnak.



A tavalyi 102 CCUSA-s táboroztató fele volt "visszatérő vendég", Rasovszky Miklós személy szerint tizedszer látogat el amerikai táborba. Általában, egy-két, néha öt-hat alkalommal vállalnak ilyen típusú munkát a hazai egyetemisták, tanárok.



"A Héra Holding ügyfelei körében nincs túl sok visszajáró campes. A diákok először kipróbálják a táboroztatást, majd Work & Travel programunkra jelentkeznek, később J-s gyakornokként, azaz diplomásként, valamely amerikai céghez utaznak 12 - 18 hónapra Amerikába havi 1500 - 2000 dollár (270 000 forint) körüli fizetésért."


Román munkavállalás: 30 százalékuk már a repülőtéren eltűnt



Rasovszky Miklós a romániai program leállításáról:

"Ügyfeleinkre nem jellemző módon a román munkavállalók több mint harminc százaléka csak eszköznek használta cégünket. Bejelentkeztek, befizették a díjakat, a cég keresett neki tábort, felültek a New York-ba tartó repülőgépünkre, és leszállás után gyakorlatilag rögtön eltűntek. Bár vízumukat bevonták, valószínűleg még most is Amerikában tartózkodnak illegálisan. Egyébként a programot csak Romániában kellett leállítani."



Aki komolyan érdeklődik az amerikai táboroztatás után, akár rögtön megtalálhatja leendő munkaadóját. 2005. március 3-án Prágában a CCUSA szervezésében ugyanis ismét megrendezésre kerül az úgynevezett "Tábori állásbörze", ahol 20-25 munkáltató várja az egyetemisták jelentkezését. Mindkét városba ingyen buszok szállítják az érdeklődőket, viszont a részvételhez be kell fizetni a Camp Consuelor program 475 eurós regisztrációs díját a CCUSA-nek.

 

« Összes hírünk