Schaeffler Savaria Kft.

A Schaeffler egy dinamikus, világszerte jelen lévő technológiai vállalat, melynek sikere a vállalkozói szellemen és családi tulajdonon alapul. Érdekesnek tűnik mindez? A legjelentősebb autógyárak, valamint a repülőipar és az ipari ágazat partnereként számos lehetőséget biztosítunk szakmai és egyéni fejlődéséhez.

Acquisition Design Engineer - R&D - E-Mobility - Torque Transfer Solutions

Főbb feladatok, munkák

- Development activities for acquisition for the business unit Torque Transfer Solutions up to series nomination
- Design of wet clutch elements and systems incl. necessary calculations (fully hydraulic as well as hydrostatically actuated clutches) for DCT, DHT and E-axle applications
- Reconciliation/definition of complex simulations
- Definition of component tests for product validation
- Creation of design presentations and development reports (Word, PowerPoint) in English language
- Presentation internally as well as externally to customers and suppliers
- Coordination of DVPs with the test department based on specification requirements
- Support in the analysis of benchmark products / viewing of patent applications
- Cooperation in pre-development projects of the business unit

Az álláshoz tartozó elvárások

- Degree in the fields of mechanical engineering
- Min. 2 years design experience in the automotive sector (desirable in the transmission sector)
- FEM knowledge necessary for basic stiffness and strength calculations, profound mechanical knowledge to define boundary conditions for complex dynamics as well as FE simulations
- Knowledge of manufacturing processes (e.g. sheet metal forming) in high volume environment
- Knowhow of cost optimized design
- Knowledge of arithmetic and statistical tolerance calculation
- Analysis and interpretation of customer load specifications and implementation of the requirements into the product design
- Negotiable English (daily use) , German skills are beneficial
- Handling of  Creo, SAP, design FMEA, DRBFM is an advantage
- Target-oriented, independent and structured way of working, Creativity
- Readiness to work in global teams

Amit kínálunk

- szakmai fejlődési lehetőségek dinamikusan fejlődő munkakörnyezetben
- versenyképes alapbér
- negyedéves bónusz
- nyári- és karácsonyi jutalom
- albérleti támogatás
- költözési támogatás
- egyedi munkavállalói kedvezmények és juttatások
- ingyenes egészségügyi szolgáltatások
-  törvényi mértéket meghaladó bejárási támogatás
- Cafeteria juttatás (nettó 450.000 Ft/év

Állás, munka területe(i):

  • Mérnök
  • Gépészmérnök
  • Villamosmérnök
  • Speciális mérnöki területek

Kérjük, pályázatát a jelentkezem gombra kattintva küldje el.
Cégnév: Schaeffler Savaria Kft.