A munka - magánélet egyensúlya, a feltöltődés és a munkahelyi stresszkezelés témája mindig kényes kérdés... Hiszen számos vállalatnál csak szólamok szintjén létezik a téma. Ám vannak cégek, ahol azért komolyabban gondolják... Mostani összeállításunkban elsősorban a családosokra fókuszálunk.

Amiből, tegyük hozzá, bőven el is kelne a hazai versenyszférában. Az ok: Magyarország még mindig sereghajtó a családi életet könnyítő, atipikusabb munkavállalási formák terén. "Nálunk jelenleg a munkavállalók körölbelül egy-két százaléka dolgozik csak távmunkában - míg a feladataikat rendszeres részmunkaidőben végzők is legfeljebb 6,4 százaléknyian vannak. Ugyanez az arány európai uniós átlagban már 20 százalék körül alakul" - ismertette az elmúlt években nagyjából hasonlóan alakuló statisztikát Kálmán Edina, az IFKA Közhasznú Nonprofit Kht. projektmenedzsere.


Working Parents program a GE-nél


A GE három éve létező Working Parents programja már a fenti kihívásokra igyekszik választ adni. A programot a vállalat önkéntes vezetőjeként Marton Éva, a cég európai utazásokért felelős vezetője menedzseli lelkesen. "Én is kétszer három évig voltam gyermekvállalás miatt távol a cégtől, a munka világától -  így tapasztalatból is tudom, hogy egyáltalán nem könnyű visszarázódni a hétköznapokba." A cég kezdeményezése épp ezért is próbálja visszakapcsolni, bent tartani a vállalat vérkeringésében a friss és a már gyakorló szülőket - természetesen az édesapákat is...


A programban a vállalat mind a 16 üzletágvezetője résztvevő. Rendszeresek a program során a Working Parents Day-s találkozók. Itt az aktív vagy éppen a szülési szabadságot töltő szülők összejövetele zajlik közös eszmecserével - de mentorral, coach-al, pszichológusokkal is megtámogatva, ha épp ezt igénylik. A vállalatnál a kisgyermekeseknek biztosítják a rugalmas munkaidő, a 6 órás részmunkaidő vagy épp az otthonról történő távmunka lehetőségét.


Külön irodai tér kisgyermekeseknek


A GE-irodaházban még egy, külön a kisgyermekesek részére leválasztott iroda is van - ahol az anyukák a kicsik mellett kopogtathatják a klaviatúrát, ha a helyzet épp úgy hozza... A vállalatnál - csak hogy a gyermekkel otthon lévők ne érezzék magukat hirtelen légüres térben - fontosnak tartják a folyamatos információáramlást a cég és a munkavállalók között. Így a friss szülőket is rendszeresen, hírlevélben tájékoztatják arról, mi történik épp a cégnél - milyen átalakítások zajlanak vagy épp milyen pozíció nyílhat meg a visszatérés után számukra.


Relax szoba és csocsó


A cégnél az épp aktív munkavállalók stresszkezelését és komfortérzetét is igyekeznek szem előtt tartani. A 100 tárgyalós épületkomplexum ebédlőiben - az egészséges táplálkozás jegyében - mindenütt van ingyen alma és a csapból is ásványvíz folyik. De van számos relax-szoba kényelmes puffokkal, csocsóval, ping-pong asztalokkal - és a kreatív, laza ötletelés céljából még azonnal akár törölhető firkafal is.


Summer in the Citi: óvoda az irodaházban


A kisgyermekes munkavállalók egyik legnagyobb kihívására - a gyerekek nyári óvodazárás alatti elhelyezésének problémájára - a Citibank is kínál megoldást. A bank Summer in the Citi programja tulajdonképpen egy komplett óvodát rendezett be/választott le a vállalatnál. Ahol a cégnél dolgozó szülők több, mint 100 gyermeke kapott fejenként 5 napnyi elhelyezést a nyáron szakmai felügyelettel, kézműveskedéssel, sporttal  - és egyéb, ovis programokkal, profi oktatókkal. "A szülőknek átlagosan 6-7 hétnyi gyermekelhelyezést kell nyaranta megoldaniuk - így ezzel a programmal legalább a teher egy részének átvállalásában tudjuk őket segíteni" - mondta el Tatár-Kiss Klára HR-igazgató, aki maga is háromgyermekes édesanya.


Akad munkaadó, amely lombikbébi-programot támogat


Vannak cégek, amelyek viszont a munkavállalóik gyermekvállalását is támogatják-olyannyira, hogy még orvosi segítséget is nyújtanak ehhez, ha szükséges. "Nagyon jó példának tartom a munka-magánélet egyensúly területén a Kolping Hotel gyakorlatát. A munkavállalóiknak adott lombikbébi-program támogatást annyira  pozitívnak tartjuk, hogy nekik így különdíjként szavaztuk meg a Családbarát Munkahely díjat" - mondta el Újvári Enikő, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom projektvezetője. ( A mozgalmat - amely többek közt a munka-magánélet egyensúly kialakításáért és a demográfiai célból is szükséges gyermeklétszám megvalósulásáért küzd, Dr. Kopp Mária azóta már elhunyt orvos, pszichológus alapította...)


 

« Összes hírünk