Néhány szó az adózásról - A cikksorozat első részében említésre került, hogy a diákmunka, mint minden jövedelemszerző tevékenység, adóköteles. Ezért, mielőtt a munkaszerződés megkötésre kerülne, a NAV-nál adószámot kell igényelni a 17T34-es nyomtatvány kitöltésével. A diákmunkával szerzett jövedelem adózásának mértéke 15%, amelyet a munkáltató adóelőlegként levon a bruttó bérből. A munkaviszony végeztével a munkáltató a jövedelemről és a levont járulékokról igazolást állít ki, amelyet a munkavállaló fiatal a következő évi adóbevallás ellenőrzésére, illetve alátámasztására használhat fel. Ha a munkavállalás biztosítást eredményező jogviszonyban történik (megbízás, munkaviszony), a munkavállalónak egyéni járulékot is kell fizetnie, amelyet szintén a munkáltató intéz.

Nyári munka megbízási jogviszonyban és egyszerűsített munkaszerződéssel (2.)

Megbízási jogviszony


A megbízási jogviszony konkrét feladat elvégzésének kötelezettségéről szól, időtartama azt az időtávot fedi le, amíg a megbízás eredménye megvalósul. A megbízás során általában a munkaidő, a munkavégzés helye, eszközei, lépései, haladási üteme nincs a szerződésben meghatározva és a munkáltató kevesebb ráhatással van a munkáltató mindennapjaira.


A munkáltató terhe megbízási jogviszony esetében 22% szociális hozzájárulási adó és 1,5% szakképzési hozzájárulás. A munkavállaló terhe a bevezetőben említett 15%-os jövedelemadó, valamint a jövedelem meghatározott mértéke felett keletkező járulékfizetési kötelezettség.


Nagyon fontos odafigyelni, mert a megbízás és a valós munkaviszony között nagyon vékony néha a határ, így egy megbízásos szerződést a munkaügyi hatóság a tartalma alapján utólag is munkaszerződéssé nyilváníthat, és így visszamenőleges hatállyal változhatnak meg a jogos és kötelezettségek.


A megbízási szerződés nem képez biztosítási jogviszonyt, így járulékot nem kell fizetni, egészen addig, amíg az így szerzett jövedelem nem haladja meg a minimálbér 30%-át vagy a naptári napokra számított jövedelem a minimálbér napainak egyharmadánál nem nagyobb. A megbízási jogviszonyt csak ez utóbbi esetben kell bejelenteni.


A megbízási jogviszony előnye, hogy a munkavégzéshez kapcsolódó költségek elszámolhatók. A munkavállaló választhat a 10%-os költséghányad vagy a számlákkal igazolt költségösszeg elszámolása között.


Hogyan keress állást?


+ indíts egy álláskeresést a kívánt pozíciónév/készség és a város megadásával, majd pályázz az állásokra
+ állíts be e-mailes állásértesítőt, hogy elsőként értesülhess a keresési feltételeidnek megfelelő,     friss állásokról (e-mail címedet a találati listában a jobboldali oszlopban adhatod meg)
+ töltsd fel önéletrajzod - így a munkaadók is megkereshetnek állásajánlataikkal

Egyszerűsített foglalkoztatás


Az egyszerűsített foglalkoztatás jogi formáját akkor szokták választani, ha a nyári munka rövidebb időszakokból áll. Emiatt az időtartammal kapcsolatosan előírások is vannak: ugyanazzal a munkáltatóval legfeljebb évi 120 napra, alkalmi munkaviszony esetén legfeljebb 5 egymást követő napra, illetve egy hónapon belül maximum 15 vagy éves szinten összesen 90 napra jöhet létre a munkaviszony.


Az egyszerűsített foglalkoztatás azért egyszerű, mert a munkaviszonyt nem szükséges írásba foglalni (de a munkavállaló kérésére lehet), csak az adóhatóság felé bejelenteni. A bejelentés lehetővé teszi a biztosítotti jogviszony létrejöttét és azt, hogy a munkával töltött napok beszámításra kerülnek a nyugdíjszámításnál.


Érdekesség, hogy a munkáltató terhe munkavállalónként és munkanaponként alkalmi munka esetén 1000 forint, idénymunka esetén 500 forint, függetlenül a kifizetett bértől. Az egyszerűsített foglalkoztatás keretein belül szerzett jövedelem csak akkor adóköteles, ha meghaladja az ún. mentesített keretösszeget (az adóév első napján hatályos kötelező munkabér egy napra számított összege X a foglalkoztatás napjainak száma).


Folytatjuk a diákszövetkezet révén megvalósuló munkavállalás jellemzőivel és szabadságolás feltételeivel!


 

« Összes hírünk