Még mindig számos tévhit kering itthon a távmunkáról. Az egyik az, hogy csak igen szűk réteg engedheti meg magának azt, hogy otthonról dolgozzon, mert a legtöbb feladatot kizárólag a munkahelyről lehet elvégezni. Ez természetesen számos, elsősorban az építő- vagy a feldolgozóiparral vagy a kereskedelemmel kapcsolatban vagy az oktatásban, egészségügyben, televíziózásban stb. a munkakörök túlnyomó részére igaz is. Ám éppem elég kivétel akad ahhoz, hogy bizonyítsa: vannak olyan feladatok és munkafázisok, amelyeket nem kell egyetlen helyhez kötve, megszabott munkaidőben végezned. Elég csak arra gondolnod, hogy egyre többen készítenek otthon ajándéktárgyakat, kiegészítőket vagy éppen kézműves élelmiszereket, amelyeket ők maguk reklámoznak és értékesítenek a különböző online felületek segítségével.

Milyen munkát lehet távmunkában végezni?

Ahhoz, hogy otthonról végezd a munkádat, akár szabadúszó egyéni vállalkozóként, akár alkalmazottként, egy sor szakma esetében csupán számítógép, internet és mobiltelefon szükséges, esetleg (munkakörtől függően) hetente vagy havonta 1-2 alkalom, amikor találkozol a megbízóval/főnökeiddel. Távmunkában el lehet végezni a teljesség igénye nélkül:


- a fordítást, műfordítást


- a grafikai munkákat – még a könyvborítók tervezését is


- a social media felületek kezelését


- a gépírást vagy szövegek leírását diktafonról magyar vagy idegen nyelven


- a jogi tanácsadást


- a projektmenedzsmentet


- a könyvelést és adótanácsadást


- a pénzügyi és befektetési tanácsadást, biztosítási tanácsadást


- a nyelvtanítást Skype segítségével – így külföldi vagy külföldön élő tanítványokra is szert lehet tenni


- a kézműves termékek készítését a táskáktól a babruhákig


- a titkárnői, személyi asszisztensi teendőket


- a régi tárgyak vásárlását és továbbadását


- ha van otthon hozzá műhely, akkor asztalosmunkákat, bútorok felújítását vagy javítását


- megfelelő eszközök esetén cipők és táskák javítását


- az újságírói, szerkesztői feladatokat


- a szövegírást


- a marketing, PR tanácsadói feladatokat


- a programozói feladatokat


- a rendszergazdai teendőket a vállalkozásoknak


- a webshop üzemeltetést


- a fotózást és videózást – ehhez ugyan a helyszínen kell lenni fotók és a felvételek elkészítésekor, de a jelentős mennyiségű utómunkát otthon is meg lehet csinálni.


Abban az esetben, ha te kifejezetten élelmiszereket, például sajtokat vagy lekvárokat készítenél, érdemes az önkormányzatnál, az ÁNTSZ-nél és az adóhivatalnál utánajárni, milyen előírásoknak kell megfelelni, milyen engedélyeket kell beszerezni, milyen felszereléssel kell rendelkezni stb.


Amit viszont mindenképpen jó szem előtt tartani, az, hogyan fogod a saját idődet hatékonyan beosztani, mire képesek az eszközeid (pl. az okostelefonoddal mit tudsz megcsinálni, milyen a nyomtatód) miképp szervezed meg a feladatok elvégzését, hogyan tartod a kapcsolatot a megbízókkal és talán azt is, hogy betegség vagy más felmerülő probléma esetén ki tud téged helyettesíteni, vagy ki tud ideiglenesen besegíteni a munkába.


 

« Összes hírünk