Az utóbb időben Magyarországról egyre többen próbálnak munkát keresni Nyugat-Európában. Ha a külföldre költözés lehetőségét latolgatjuk, nem szabad elfeledkezni arról, hogy az áttelepülés akár tetemes költségekkel és számos elintéznivalóval járhat. Nézzük, mi mindent érdemes átgondolni és elintézni, mielőtt útilaput kötünk a talpunkra!

Hasznos tippek külföldre költözés előtt

 


Kötelező elintéznivalók


Érdekes tisztázatlanság a magyar jogrendben, hogy a huzamosabb külföldi tartózkodást csak akkor kell a hatóságoknál bejelenteni, ha úgy döntöttünk, hogy végleg a választott országban telepszünk le, de a „huzamosabb” jelző nincs definiálva. Elviekben az átmeneti külföldön tartózkodást is be lehet jelenteni, de ez nem kötelező. Ha azonban végleg külhonban telepszünk le (a végleges elhatározás a lényeg!) és ezt be is jelentjük a hatóságoknál, akkor az illetékes okmányirodában le kell adnunk a személyi igazolványunkat és a lakcímkártyánkat.


Ez utóbbi merész lépés, hiszen onnantól kezdve itthon számos dolgot nem fogunk tudni elintézni (a SIM-kártya vásárlástól a szavazásig stb.), míg a procedúra visszafordítása (pl. hazaköltözés esetén), hosszadalmas és költséges folyamat lehet majd. Érdemes annak is utánanézni, hogy a fogadó ország jogrendjében mi a vonatkozó szabály: van, ahol nem lehet kinti lakcíme az embernek, ha itthon megtartotta az állandó lakcímét.


Ideiglenes külföldi tartózkodás idejére érdemes kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát, amely 3 évre érvényes. Külföldön a hazai TB kártya nem fedezi az orvosi ellátás költségeit, így addig amíg nincs kint bejelentett állásunk, ez az okmány olyan ellátást biztosít számunkra, mintha az adott országban lenne egészségbiztosításunk. Fontos, hogy ez a papír csak EU tagállamokban érvényes és csak olyan egészségügyi szolgáltatók esetében, amelyek szerződésben állnak az adott tagállam társadalombiztosítási hivatalával.


Amikor külföldön elhelyezkedünk, két választásunk van: vagy a munkáltatónk fizeti a TB járulékot (ebben az esetben ezt a változást itthon, az OEP-nél be kel jelenteni), vagy itthon is lehet tovább fizetni a TB-t, de ebben az esetben egy külön szerződésre van szükség.


Képzeljük el a kinti életet!


A kinti életünk feltételei, a körülményeik megteremtésének sajátosságai, nehézségei nagyban függenek attól, hogy egyedül, párban, gyerekekkel, esetleg háziállatokkal költözünk. Nem mindegy, hogy kiküldetésbe megyünk, munkahely vár, vagy majd akkor állunk neki a keresésnek, amikor kint leszünk. Előfordulhat, hogy a számunkra felajánlott álláshoz lakás is jár, de ha nem akkor azt is keresni kell.


Az állás és lakáskeresés itthonról is megoldható, bár ez mindenképpen nehézkes, hiszen személyesen ezek a dolgok gördülékenyebben intézhetők. A frekventált országok esetében léteznek olyan irodák, amelyek nem csak állásajánlatokkal látnak el, de segítenek elintézni a szükséges iratok beszerzését is, sőt a lakáskeresésben is közreműködnek.


Érdemes jó előre tájékozódni a jogainkról és lehetőségeinkről, például a már huzamosabb ideje az adott országban élő honfitársaink blogjaiból. Ezekből az írásokból gyakorlati tanácsokat kaphatunk arra vonatkozóan, hogy egyedi gondunkat-bajunkat hogyan érdemes megoldani, adott esetben hogyan gondolkodjunk előre, vagy éppen több lehetőség közül melyek a gördülékenyebb vagy olcsóbb megoldás bizonyos ügyek elintézésére.


Hogyan keress állást?


+ indíts egy álláskeresést a kívánt pozíciónév/készség és a város megadásával, majd pályázz az állásokra
+ állíts be e-mailes állásértesítőt, hogy elsőként értesülhess a keresési feltételeidnek megfelelő,     friss állásokról (e-mail címedet a találati listában a jobboldali oszlopban adhatod meg)
+ töltsd fel önéletrajzod - így a munkaadók is megkereshetnek állásajánlataikkal

Költségek


A külföldre költözés költségei természetesen szintén nagyon sokban függenek attól, hogy egyedül vagy családdal és milyen igényekkel vágunk útnak. Van, aki egy sporttáskával indul és egy baráti lakás kanapéján tölti az első heteket, más három gyerekkel az egész háztartását viszi.


Mindenesetre érdemes átgondolni előre a költöztetés, lakásbérlés, ottani esetleges felújítási-javítási munkák, beszerzendők költségeit, hozzáadva annak az időszaknak a megélhetési költségeit, amíg nem tudunk elhelyezkedni (de legalábbis, amíg az első hónap végén nem kapunk fizetést). Tájékozódjunk a választott ország árfekvéséről (élelmiszerek, lakbérek, rezsi, közlekedés tekintetében) és ne feledkezzünk el a váratlan helyzetekről sem (valami elromlik, baleset történik stb.)!


 

« Összes hírünk