Alkalmi munka december elején - mennyit keres a Mikulás?
2019. 01. 01.Látszólag csak egy jelmez kell hozzá, ám a Mikulássá válás ennél jóval komolyabb előkészületeket igényel. A Milulás Alapítvány tréningen képzi őket, bejutni csak ajánlás útján lehet. Milyen az ideális Mikulás és mennyit keres ezzel az alkalmi munkával?
Hamar kiderül, az ünnepnap önmagában még nem elegendő ok arra, hogy valaki csak úgy spontán módon Mikulássá változzon. A Mikulásnak éppúgy szüksége van bizonyos képzésekre és referenciákra, mint más szakmák képviselőinek. (Igaz, OKJ-s Mikulás-tanoda egyelőre nincs.) Halász Etelka, a Magyar Mikulás Alapítvány vezetője nem is bízza a véletlenre a Mikulások kiválasztását és koordinálását. Egyrészt a hosszú évek alatt összecsiszolódott, gyakorlott csapattal dolgozik együtt. Másrészt újoncként bekerülni csakis ajánlás útján lehet.
Kell krampusz, manó és hótündér is
A "szezon" kezdete előtt 2 hétvégén át tart a gyermekek kedvenceinek szakmai felkészítése, mivel a Mikulások zöme civilben teljesen hétköznapi, dolgozó ember. "Egy szezonban átlagosan 15 Mikulással dolgozunk. Az időnként a kiegészítő személyzet bőrébe bújókkal - krampuszokkal, manókkal és hótündérekkel - már 40-50 fősre bővül a csapat létszáma"- magyarázza Halász Etelka.
Családszociológiát és pszichológiát is tanulnak
A kétnapos képzésen a feladatra vállalkozók alaposan elmélyednek a Mikulás-etikett rejtelmeiben, elmélettel és szituációs játékokkal egyaránt. A felkészítő tréningeken dióhéjban szóba kerül a szülők és a gyermekek pszichológiája és egy kis családszociológia is. Ezekre kifejezetten a családok otthonába látogató Mikulásoknak van szükségük. Emellett külön blokkok foglalkoznak a hiteles viselkedéssel, a makulátlan öltözködéssel és a szerep tökéletes megformálásával - de még azzal is, miként mozogjon a Mikulás a jelmezben, és hogy viselje megfelelően hófehér szakállát.
Kivillanó zokni, karóra és bátortalanság - mind szarvashiba
Egy szó, mint száz, a Mikulásnak minden szempontból tökéletesnek kell lennie, máskülönben sérülhet a gyermekek bizalma és máris oda a nagy találkozás varázsa. "A Mikulásnak valóban 100 százalékig tökéletesnek kell lennie, méghozzá az orra hegyétől a csizmája sarkáig, megjelenésében, fellépésében, gesztusaiban, beszédstílusában egyaránt. A 98 százalék náluk sajnos nem elegendő, mert a Mikulásoknál épp a 2 százaléknyi hiányosság a legszembetűnőbb. Nagyon illúzióromboló lehet például a piros köpeny alól kikandikáló fehér ing - a jelmez alatt mindenképp pirosat kell viselni - a bokavillantó szürke vagy színes zokni, a csizma helyett viselt cipő vagy épp a Mikulásköpeny ujja alól a csuklónál kivillanó karóra"- sorolja a látványosabb esztétikai buktatókat az alapítvány vezetője.
Hangosan, bátran és tisztán beszél
Az összbenyomás sava-borsaként a Mikulás beszédstílusa is megkerülhetetlen. Hangosan, bátran, tisztán kell ejtenie a szavakat. Otthonosan kell mozognia a szerepben, nem eshet ki belőle és zavarba jönnie sem szabad, különben oda az élmény és könnyen felemásra sikerül a produkció. Emellett fel kell készülnie a családlátogatás pszichológiai hatásaira is. "A Mikulások a legkülönfélébb családi hátterű gyerekekhez látogatnak el. Érzelmileg telített programra kell felkészülniük, mert a családok óhatatlanul is beavatják őket egy kicsit az életükbe, amikor megosztják velük a megajándékozandó gyerekekkel kapcsolatos információkat - például azt, hogy hogy tanul vagy viselkedik, milyen helyzetben volt jó és hogy "miért érdemli meg" az ajándékokat."
6-8 ezer forintot hoz egy fellépés
A mai profitorientált világban még a rénszarvas szánja sem röppen ingyen. Így aztán ajándékokban gazdag utasainak is megvan a maguk alkalmankénti tarifája. Egy kétgyermekes család házi, kizárólagos mikulásünnepére alkalmanként átlagosan 20 ezer forintért száll ki a Mikulás. (A Mikulás fellépti díja általában ennek 30 százaléka/alkalom, azaz 6600 forint.) Egy nagyobb lélegzetvételű kiszállás - például azonos helyszínen, de egy nagyobb család összefogásával, több gyermekük részére megtartott mikulásünnepre, vagy épp egy óvodai csoportnyi gyerekére már alkalmanként 25 ezer forintért jön a Mikulás és további 10 ezerért a krampusz, a hótündér és a manó. A Mikulás fellépti díja ebben az esetben alkalmanként 8300 forint, míg a segítők alkalmanként átlagosan 1100 forintot kapnak.
Így keresik a családok a Mikulásokat
Akadnak viszont a világhálón olyan Mikulásokra vadászó megrendelők is, akik a versenyszférához hasonlóan top secret-ként kezelik a várható tarifákat és "alkalombéreket." Kérnek viszont levélben bemutatkozást és fizetési igény megjelölését az elvárásuk szerinti, 20-65 év közötti férfitől, akit december 5-7 között kívánnak alkalmazni a feladatra. Mások már ennél is tovább mennek: ők kifejezetten saját (!) ősz szakállal rendelkező, lehetőleg civilben is gyermekekkel foglalkozó, gyakorló nagypapát keresnek a feladatra. Jelentkezés természetesen csak fényképes önéletrajzzal…
Takács Gabriella, 2012. december 4.